Remeron Nedir

Remeron psikiyatri alanına başvuran ve destek almak isteyen kişilerin kullandığı ilaçlardan biridir. Etken maddesi, mirtazapin olan bu ilaç ancak doktorun reçete etmesi ile kullanılabilir. Yetişkinlerde, majör depresif bozuklukların tedavi edilmesi için kullanılan bu ilaç, diğer antidepresan ilaçlardan biraz daha farklı çalışır. İlacın kullanımı öncesinde mutlaka detaylı bilgi alınması ve ilacın yan etkilerinin öğrenilmesi gerekir.

Remeron Nedir?

Remeron nedir ve hangi amaçla kullanılır sorusuna yanıt vermemiz gerekir. Remeron, yetişkinlerde majör depresif bozukluk sorunun tedavi edilmesin kullanılan, Spesifik Serotonerjik Antidepresan ve Noradrenerjik sınıfında yer alan bir antidepresandır. 30 mg’lık olarak, 14’lü ve 28’li olarak satılmaktadır. Mirtazapin etkin maddesine sahip olan bu ilaç, standart antidepresan türü ilaçlardan daha farklı çalışır. Beyinde noradrenalin ve serotonin ismi verilen nörotransmitter miktarlarını artırır. Mutlaka hormonu olarak bilinen bu nörotransmitter, kişilerin düşünce yapısının değişmesi ve daha iyi hissetmesi üzerinde etkilidir.

Kişinin canlanması ve daha mutlu olması etkilerinin yanı sıra olgun ve akıllı davranması üzerinde de etkili olan bir ilaçtır. Yaşanan bu duygu durum değişimleri sayesinde, majör depresif bozukluk sorunun tedavi edilmesi sağlanır.

Remeron Ne İçin Kullanılır?

Remeron ne için kullanılır merak edenler için, bu ilacın başta majör depresif bozukluk olmak üzere pek çok ruhsal sorunun tedavi edilmesi amacıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Yetişkinlerde görülen depresyon, huzursuzluk, mutsuzluk, intihar gibi düşüncelerin düzeltilmesi için kullanılır. Bu ilacın temel kullanım amacı depresyondur. Depresyona ek olarak yaygın kullanım durumlarından biri de uyku sorunlarıdır. Antidepresan ilacı olarak kullanılmasının yanı sıra uyku ilacı olarak da satılmaktadır.

İlaç bazı durumlarda uyku ilacı olarak kullanılmakta ve bu şekilde de reçete edilmektedir. Hangi amaçla kullanılacak olursa olsun, ilacın doktor tarafından reçete edilmesi gerekir. Alacağınız online psikiyatri desteği ile de bu ilacın reçete edilebileceğini ifade edebiliriz. Hem uyku hem de depresyon sorunları için ilaç kullanılabilir.

Remeron Nasıl Kullanılır?

Remeron kullanımı tamamen doktor kontrolünde olmalıdır. Doktorunuz sizlerle görüşme sağladıktan sonra ilaç konusunda etkili bir biçimde yönlendirecek ve kullanım talimatları konusunda da bilgi verecektir. Bu ilacın her şeyden önce her gün aynı saatte kullanılması gerekir. Bu son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Genel olarak günde bir doz olarak alınan ilaç, bazı durumlarda doktor tarafından günde iki doz olarak reçete edilebilir. İlacın tüketimi ayrıca bol su ile yapılmalıdır.

Remeron ilacın etkisi ancak ve ancak en az2 haftalık kullanım ile görülmektedir. İdeal kullanım süresi en az 2-4 hafta arasında belirlenmiştir. İlaç tedavisi ile birlikte farmakolojik tedavilere de başvurulabilir. İlaç kullanımı sırasında hatta psikolojik destek almanın, çok daha yararlı olacağını söyleyebiliriz. Bu süreçte isterseniz yüz yüz isterseniz de online terapi desteği alabilirsiniz.

Remeron Faydaları

Remeron faydaları ilacın düzenli olarak kullanılması ile ortaya çıkar. Kişilerin faydalı etkileri görebilmesi için en az 2-4 hafta arasında etkin olarak ilacı kullanması gerekir. İlacın düzenli olarak kullanılması ile kişilerde;

 • Depresyon belirtilerinde azalma olur.
 • Çökük duygu bozukluklarının düzelmesi sağlanır.
 • Umutsuzluk durumu azalır.
 • Uyku problemlerinin giderilmesi

Remeron Yan Etkileri Nelerdir?

Remeron yan etkileri mutlaka bilinmeli ve hastalar tarafından incelenmelidir. Her antidepresan kullanımında olduğu gibi remeron ilaç kullanımında da çeşitli yan etkiler ortaya çıkar. Bu yan etkiler özellikle ilacın doğru dozda kullanılmaması durumunda daha fazla görülür. Bu yüzden de çok daha dikkatli olunması gerekir. Bilinen en önemli yan etkiler şöyledir;

 • Yaygın olarak görülen yan etkiler arasında iştah artması ve kilo artışı görülür.
 • Bazı durumlarda bağ ağrısı ve ağızda kuruluk görülür.
 • Kişilerde uyku durumu ve uyuşukluk gibi yan etkiler de görülür.
 • Bazı durumlarda da tremor ismi verilen vücut titreme sorunu görülür.
 • En çok görülen yan etkiler içinde baş dönmesi ve halsizlik durumu vardır. Kişiler ilacı kullanırken sersemlik hissedebilir.
 • Mide bulantısı ve kusma görülür.
 • Kabızlık ve ishal benzeri bağırsak problemleri görülür.
 • Uyku problemleri, zihin karışıklığı, halüsinasyonlara ve canlı rüyalara neden olabilir.
 • Sırt ve eklem ağrıları ile birlikte ayaklarda ödem sorunu oluşabilir.
 • Kaşıntı olabilir.
 • Kişilerde çok yaygın olmasa da huzursuz bacak sendromu, kas seğirmeleri görülebilir.
 • Çok nadir olarak saldırganlık gibi bir yan etki de görülebilir.

Remeron Fiyatları

Remeron fiyatları sürekli olarak güncellenmektedir. Reçete edilerek alınan bir ilaç olması sebebiyle, ilacın belirli bir oranda devlet tarafından karşılandığını ifade edebiliriz. Bundan kaynaklı olarak ilacın fiyatı da çok yüksek olmayacaktır. Sizlere reçete edildikten sonra, makul fiyatlarla ilacı satın almanız mümkün olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Remeron tipi antidepresan ilaçların en önemli ve yaygın yan etkilerinden biri kesinlikle uyku değişimleridir. Bu tip ilaçları kullanmaya başladığınızda, uykunuzu daha fazla geleceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden araba kullanma gibi durumlarda ilacı kullanmamanız daha iyi olacaktır.

Yine antidepresan türü ilaçlarda en çok merak edilen konulardan biri de kilo aldırıp aldırmadığıdır. Bu tip ilaçlarda sıklıkla yan etki olarak iştah açılması görülebilir. İştah açıcı etkisi olduğu için, ilacın kilo aldırma durumu da muhtemeldir. Ama bu direkt olarak ilacın etkisi değil sadece iştah açma durumunun bir sonucudur.

İlacı kullanmaya başlamanızdan itibaren ortalama 2-4 hafta arasında etki süresi de ortaya çıkacaktır. Doktorunuzun tavsiyesine uymalı ve reçete edildiği süre zarfınca kullanmaya devam etmelisiniz.

Remeron antidepresan ilacı yazmakla yetkili olan kişi psikiyatri uzmanıdır. Sizlerle terapi yapan ve gerek gören psikiyatr uzmanı sizlere bu ilacı reçete edecektir.