Blog

Venegis Nedir Ne İçin Kullanılır

Venegis Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Venegis uzman psikiyatristler tarafından reçete edilen, çeşitli psikolojik hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan ilaçtır. Noradrenalin ve Seçici Serotonin geri alım inhibiratörü grubunda yer alan ilacın etken maddesi venlafaksindir. Başta majör depresif bozukluk olmak üzere kaygı bozukluğu, panik atak ve sosyal fobi gibi önemli rahatsızlıkların tedavi edilmesi sağlanır. Psikiyatrı uzmanı tarafından reçete edilen ilacın kullanımı sırasında da çok dikkatli olunması gerekir.

Venegis Nedir?

Venegis nedir ve hangi hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılır sorusuna öncelikle cevap vermek istiyoruz. Psikiyatristler tarafından reçete edilen venegis, etken maddesi venlafaksi olan ve çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılan ilaçtır. Eczanelerden alınan bu ilaç, 37,5 mg ve 75 mg olarak farklı versiyonlarda satılır. Kişilerin hangi dozda ilaç kullanması gerektiğine, psikiyatr uzmanı kendi karar verecektir.

İlacın vücuttaki çalışma etkisi aslında tamamen beyin üzerindedir. Beyinde noradrenalin ve serotonin hormonlarının miktarını artırmaya yönelik çalışır. Bu hormonlar, vücut üzerinde mutluluk hormonu olarak da bilinir. Mutluluk hormonlarının artırılması ile birlikte pek çok psikolojik sorunun da giderilmesi sağlanır. Bu ilacın temel işlevi ise kişinin akılcı davranış sergileme, olgunlaşma ve ağrı algısını düzenleme gibi etkiler yaratmaktır. Vücut için son derece önemli olan hormonların psikoloji üzerindeki etkileri de çok fazladır. Bu hormonların eksikliği sebebiyle, çok önemli psikolojik sorunlar yaşanmaktadır.

Venegis Ne İçin Kullanılır?

Venegis ne için kullanılır merak edenler için ne bir biçimde, bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesi için kullanılıyor diyebiliriz. İlacın sıklıkla kullanıldığı ve etki etki ettiği durumlar şöyledir;

 • Depresyon olarak da ifade edilen ve insanların hayatını büyük ölçüde olumsuz etkileyen majör depresif bozukluklarında etki eder.
 • Kişinin günlük hayatında kontrol edemediği kaygı bozukluğu sorunu varsa yani kaygı bozukluğu ve anksiyete durumunda etki eder.
 • Sosyal fobi gibi toplum içinde heyecanlanmaya, terlemeye ve kızarmaya neden olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
 • Panik atak nöbetlerinin kontrol altına alınması için kullanılır.

Pek çok psikolojik sorunun düzeltilmesinde etkili olan Venegis, doktor görüşmeleri sonrasında reçete edilir. Günümüzde online terapi desteği ile birlikte de görüşülen psikiyatri uzmanları bu ilacı reçete edebilir. Yüz yüze veya da online fark etmeksizin yapılan psikiyatrik muayeneler neticesinde, doktorunuz gerek görürse sizlere ilacı reçete edecektir.

Venegis Nasıl Kullanılır?

Venegis kullanımı sırasında çok dikkatli ve özenli olunması gerekir. Bu tip ilaçların kullanımından en iyi etkinin elde edilmesi her zaman kolay değildir. İlaç kullanımı ile ilgili olarak gerekli bilgiyi sizlere doktorunuz verecektir. Buna ek olarak ilacın kullanımına ilişkin olarak en önemli detaylardan biri bol su ile alınması gerektiğidir. İlacı kullanırken ayrıca unutulan veya da atlanan dozların diğer seferlerde fazla olarak alınmalıdır. Ek olarak ilacın dozunu da doktorunuza danışmadan artırmamalı veya da azaltmamalısınız. İlacı bırakmak istediğinizde de yine doktorunuzun kontrolünde bunu yapmanız gerekir.

Venegis Faydaları

Venegis faydaları kişilerin yaşamış oldukları psikolojik rahatsızlıkların belirtilerinin azalması olarak görülebilir. Kişilerin hangi problemi düzeltilmek isteniyorsa buna göre belirtilerde azalma olacaktır. İlacın düzenli ve doğru kullanımına bağlı olarak da hastalıkta iyileşme sağlanır. İlaç kullanımına ek olarak alınacak olan psikolojik destek sayesinde, kişiler daha rahat ve huzurlu hissedebilecektir.

Venegis Yan Etkileri Nelerdir?

Venegis yan etkileri her ilaçta olduğu kadardır. Bu tip psikolojik sorunların giderilmesine yönelik olarak kullanılan ilaçlarda yan etkilerin mutlaka bilinmesi gerekir. Venegis kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan yan etkiler aşağıdaki gibidir;

 • Kullanım dozuna bağlı olarak bazı kişilerde hipertansiyon meydana gelir.
 • Hafif yan etkiler arasında; bulantı hali, kabızlık, uyku sorunları, iştahta azalma, uyuşukluk hali, kaşıntı ve gerginlik gibi etkiler görülür.
 • Bazı durumlarda hastalarda çarpıntı, ateş, terleme, yorgunluk ve baş ağrısı gibi etkiler görülür.
 • Kadınlarda orgazm sorunları ve erkeklerde ise boşalma bozukluğu gibi cinsel bozukluk yan etkileri görülür.
 • Kaslarda ise ağrı, sertlik ve eklem ağrıları görülür.

Venegis Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Venegis kullanmak isteyen kişilerin, bu süreçte dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu tip ilaçları düzenli ve doğru kullandığınızda, faydalı sonuçlarını görebileceksiniz. Bu tip ilaçlarda özellikle kişilerin doğru doz alması gerekir. Ne kadar ihtiyacı olduğuna yönelik olarak doktor doğru dozu reçete edecektir. İlacı kullanırken ayrıca dikkat edilmesi gerekenler:

 • İlacın belirtilen yan etkiler dışında herhangi bir yan etki göstermesi halinde, doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • İlacı kullanmaya başlamadan önce kullanışmış olduğunuz herhangi bir ilaç varsa bu konuda da doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.
 • İlacı kullandığınız sırada hamile kalırsanız yine doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz gerekir. Hamileyseniz, ilacı kullanmaya başlamamalı ve bu süreçte de hamile kalmamalısınız.

Venegis Fiyatları

Venegis fiyatları ilaç fiyatlarındaki değişime bağlı olarak sürekli güncellenmektedir. Buna bağlı olarak da ilaç fiyatları hakkında net bir bilgi veremiyoruz. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar, eczaneden makul fiyatlarla satın alınır. Eczaneden, ilacın güncel fiyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Venegis hangi hastalara önerilir?

Venegis ilaç kaygı bozukluğu, depresif bozukluk ve sosyal fobi gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır. Daha çok bu psikolojik sorunlara sahip olan kişilere reçete edilen ilaçlardır. Panik atak nöbetleri için de etkili olan bir ilaçtır.

Venegis ne zaman etki eder?

İlacın etki etmesi için en az 2-4 hafta arasında kullanım gerekir. Ancak o zaman etkili sonuçların alınabileceğini ifade edebiliriz. Bu kullanım süresinde de düzenli olarak kullanılması ve aksatılmaması gerekir.

Venegis ilaçları yazmakla yetkili olan doktor kimdir?

Venegis ilaçların yazılmasında yetkili olan kişi uzman psikiyatrdır. Psikiyatr alanında uzmanlaşmış doktorlar, sizinle görüştükten sonra ilacı yazma konusunda yetkili olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.


Ücretsiz Ön Görüşme İçin Ara