Cinsel terapi cinsel sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve üstesinden gelinmesi noktasında uygulanan bir konuşma terapisidir. Fiziksel hiçbir sorun olmamasına rağmen birçok kişi de cinsel sorunlar olabilir. Bu sorunlara neden olan yanlış inançlar ve düşünceler vardır. Kişilerin geçmiş travmaları, partneri ile olan sorunlar ve cinsel yaşamlarını etkileyen pek çok durum için terapi desteği alınabilir.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel psikolog uzmanı tarafından uygulanan bu terapi yöntemi, cinsel sorunların giderilmesini sağlar. Cinsel terapi karşılıklı diyaloglar ve paylaşımlar sayesinde, cinsel sorunların aşılmasına katkıda bulunan bir konuşma terapisidir. Bu alanda eğitim almış cinsel terapi uzmanları tarafından uygulanır. Kişilerin yaşamış oldukları cinsel sorunların üstesinden gelmesi, cinsel sorunların nedenlerinin anlaşılması ve çözüm yollarının bulunması noktasında etkilidir.

cinsel-terapi-nedir

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Cinsel terapi uzmanı ile uygulanan cinsel terapilerde, danışanların yaşadıkları sorunları anlatması istenir. Terapist bu terapi sürecinde pek çok konu üzerinde durur. Cinsel istek derecesi, ağrılı cinsel birleşme, sağlıklı bir cinsel yaşamı engelleyecek durumlar, fiziksel sorunlar, erken boşalma ve sertleşme sorunları üzerine konuşulur. Diğer terapi yöntemlerinde olduğu gibi sorunların nedenleri üzerinde konuşulur ve duygu paylaşımı yapılır.

Cinsel terapi uygulamalarında çiftler birlikte seansa katılabileceği gibi ayrı ayrı da katılabilir. Her seansla birlikte sağlıklı bir cinsel hayata daha fazla yaklaşım sağlanabilir. Bu terapilerde öncelikli amaç sorunun kabul edilmesini sağlamaktır. Daha sonrasında ancak problemlerin üzerine gidilebilir ve sorunların üstesinden gelmek mümkün olur.

Cinsel Terapilerin Faydaları Nelerdir?

Cinsel sorunlar için psikolog desteği almak ve başarılı bir terapi süreci geçirmek sizlere büyük fayda sağlar. Genel olarak kısa sürede tamamlanan bu psikoterapi çeşidinin sağlamış olduğu genel faydalar şöyledir;

  • Cinsellikle ilgili yaşanan sorunların tespit edilmesi ve bunların çözümüne yönelik adımlarlar atılır.
  • Yaşadığınız sorunların aslında aşılamayacak durumlar olmadığını öğrenebilir ve kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.
  • Kaygı, stres ve depresyon gibi sorunların cinsel yaşamla olan bağlantısı bulunabilir ve hem bu sorunlar hem de cinsel sorunlar aşılabilir.
  • Başarılı bir terapi süreci sonunda çiftler arasındaki aşılamayacak gibi görünen cinsel sorunların kolaylıkla üstesinden gelinebilir.
  • Gerçekleştirilen terapi yöntemleri ile birlikte çiftlerin birbirlerine karşı daha anlayışlı olması ve sorunların üstesinden gelme noktasında daha etkili sonuçların elde edilmesi sağlanır.
  • Cinsel terapilerle birlikte pek çok çift evliliklerini ve ilişkilerini kurtarabilmektedir. Temel sorunun kaynağı bulunduğu için çiftler birbirlerini suçlamayı da bırakmaktadır.

Ankara Cinsel Terapi Desteği

Cinsel terapi desteği almak istiyorsanız, bu alanda destek veren kliniklerle görüşme yapmanız gerekir. Ankara cinsel terapi desteği almak istediğinizde Terapi Destek Psikoloji Klinik Merkezimize başvurabilirsiniz. Uzman psikologlarımız ve klinik psikologlarımızla birlikte gerçekleştireceğiniz terapilerle birlikte yaşadığınız sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Cinsel terapilere ek olarak aile ve çift terapilerinden de destek alabilir ve yaşadığınız sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.