Online Terapi

Terapistini Seç Hemen Online Terapiye Başla!

klinik-psikolog-umut-kilic-online-terapi

Umut Kılıç

Uzman Klinik Psikolog

Depresyon,  Kaygı(Anksiyete),  Travma ve İlişkili Bozukluklar,  Panik Bozukluklar,  OKB,  Öfke Kontrol Bozuklukları,  Kişilik Bozuklukları,  Davranış Bozuklukları,  Fobiler,  Aile ve Çift Terapisi,  

klinik-psikolog-ali-esen-online-terapi

Ali Esen

Uzman Klinik Psikolog

Depresyon,  Kaygı(Anksiyete),  Travma ve İlişkili Bozukluklar,  Panik Bozukluklar,  OKB,  Öfke Kontrol Bozuklukları,  Kişilik Bozuklukları,  Davranış Bozuklukları,  Fobiler,  İnternet Bağımlılığı,  Stresle Başa Çıkma

Online Terapi Nedir?

Online terapi, danışan ve danışmanın video konferans sisteminde kurmuş olduğu terapötik ilişkiye dayanan terapi yöntemidir. Yüz yüze psikolojik danışmanlık desteğinin online olarak yapılması ülkemizde pandemi ile başlamış olup şuanda da devam etmektedir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmaya göre online terapinin faydalı olduğu ve yüz yüze terapiye yakın iyileştirme oranı verdiği belirtilmiştir. Çevrimiçi terapi; zaman ve mekan fark etmeksizin alınması ve danışanlarının ülkede istediği uzmana ulaşması açısından tercih edilme sıklığı artmıştır. Ruh sağlığı uzmanları yüz yüze terapide kullanmış olduğu birçok teknik ve yöntemi online terapide de kullanması en önemli avantajlar arasında yer almaktadır.

online-terapi-ve-avantajlari

Online Terapi ve Avantajları

Çevrimiçi terapi, psikolojik destek açısından yüz yüze terapiden çok farkı bulunmamaktadır. Dezavantajlı durumları ise avantajlarına göre daha azdır. Ekonomik olması, zaman ve mekan kavramlarının devreden çıkması önemli avantajlar arasında yer almaktadır. Çekingenlik ile terapiye dirençli olunması online terapi de daha az sıklıkla karşılaşılır. Bunların dışında hastalık durumunda ev konforunda terapi alabilir ve ülkenin en iyi ruh sağlığı uzmanlarına bir tuşla ulaşabilirsiniz.

online-terapi-nedir

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi, video konferans sisteminde danışan ve danışmanının aktif olmasıyla başlar. Ses ve görüntüsü test edildikten sonra normal yüz yüze terapideki işleyiş ile online terapi yapılır. Etik kurallar gereği psikolojik destek sırasında hiçbir kayıt alınmaz, bu konuda danışanlar rahat olabilir. Online terapide danışanlar seans bittikten sonra terapisti ile iletişime geçerek bir sonraki haftanın planını istemeli ve periyodik olarak seanslara katılım göstermelidir.

online-psikolog-fiyatlari

Online Psikolog Fiyatları

Online terapi fiyatları ülkemizde genel olarak 150 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Yüz yüze terapiden daha uygun olmakla beraber süre sınırı yüz yüze terapi ile aynıdır. Birçok çevrimiçi terapi web sitesinde süreler 30 dakika üzerinden fiyatlandırılmıştır. Ancak psikolojik danışma sürecinin sağlıklı geçmesi adına bu süre 45 ile 60 dakika arasında olmalıdır. Fiyat analizi yaparken süreye kesinlikle dikkat etmenizi öneririz.

en-iyi-online-psikolog

En İyi Online Psikolog

Online olarak en iyi psikolog veya psikolojik danışman arayışınız varsa dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Ruh sağlığı uzmanının lisans bilgileri, almış olduğu eğitimler ve çalışma alanlarını iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Sorun yaşadığınız alanda uzmanlaşan terapistler, sorunlarınızın çözümü konusunda sizlere daha iyi destek olacaktır. En iyi online psikolog seçiminde bu kriterlere göre terapistinizi seçebilirsiniz.

online-psikolog-tavsiye

Online Psikolog Tavsiyeleri

Online psikolog tavsiyeleri genel olarak kişiler arasında yaygın olmakla beraber artık günümüzdeki dijital dönemle birlikte platform yorumları ile de yaygındır. Terapistinizin ismini Google gibi arama motorlarına yazarak danışan yorumlarını inceleyebilirsiniz. Yorumlar dışında terapistin yetkinliğini araştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Terapi Destek psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarının almış olduğu eğitimleri ve yetkinliklerini inceleyebilirsiniz.

online-psikolojik-danismanlik

Online Psikolojik Danışmanlık

Online psikolojik danışmanlık desteği oldukça kolay bir şekilde alabileceğiniz hizmetler arasında yer almaktadır. Ücretsiz ön görüşme yaparak terapistiniz ile görüşebilir ve online olarak yapılış süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Ön görüşme ile birlikte merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt aldıktan sonra ödeme işlemlerini gerçekleştirerek seansınızın zamanını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Seans iptalinde ise 24 saat öncesinden terapistinize bilgi vermeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Online terapi yapılan araştırmalara göre işe yaradığı ve danışanlarda olumlu etkiler bıraktığı kanıtlanmış bir terapi yöntemidir.

Online terapiyi ruh sağlığı uzmanları yapabilmektedir. Psikiyatristler, klinik psikologlar, psikologlar ve psikolojik danışmanlar tarafından sağlanmaktadır.

Online terapi ücreti Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık merkezinde 400 TL’dir. Seanslar 45 ile 60 dakika arasında sürmektedir.

Etik ilkeler gereği yapılan tüm görüşmeler danışan ile danışman arasında kalır. Video veya ses kaydı alınması yasaktır ve suç sayılmaktadır.

Online ya da yüz yüze terapilerde genel olarak seans iptali için 24 saat öncesinden bilgi verilmesi gerekmektedir. Hem danışan hem de danışman açısından da bu durum geçerlidir.

    İletişim Formu İle Mesaj Gönderin

    Ücretsiz Ön Görüşme İçin Ara