Kaygı (anksiyete), her insanda bulunan ve günlük hayatta refleks gösterebilmek adına gerekli olan bir duygu durumudur. Her insan hayatının belirli dönemlerinde sağlık, maddiyat, sosyal statüler ya da manevi değerler hakkında kaygı duyabilmektedir. Bu nedenle kaygı, psikolojik bir sorun değildir. Ancak kaygılanmayı gerektiren herhangi bir sorun yokken kişinin semptom göstermesi ile ortaya çıkan anksiyete bozukluğu, ciddi bir psikolojik problemdir.

Kaygı bozukluklarının tedavi edilmemesi, kişilerin günlük hayatlarında önemli aksaklıklara neden olabilmektedir. İleri derecede anksiyete bozukluğu, günlük yaşam rutinlerinin yerine getirilememesi ve sosyal ilişkilerin bozulmasını gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden profesyonel destek alınması gerekmektedir. Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık ailesi, uzman kadrosu ile kaygı bozukluklarının teşhis ve tedavi süreçlerinde de hizmet vermektedir.

kaygi-nedir

Kaygı (Anksiyete) Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Anksiyete bozuklukları, birden fazla türde görülebilmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan kaygı bozukluğu türleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Genelleştirilmiş Kaygı Bozukluğu: Yaygın anksiyete bozukluğu olarak da bilinmektedir. Kişiler, sıradan ve her zaman olan olaylar karşısında dahi bir anda kaygı hissetmeye başlayabilmektedir. Bu olaylar karşısında verilen aşırı tepkiler; terleme, titreme, kalp çarpıntısı ve solunum güçlüğü gibi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda diğer psikolojik problemler ile birlikte seyredebilmektedir.
  • Sosyal Kaygı Bozukluğu: Kişilerin, sosyal ortamlarda ve topluluk karşısında kaygı duyması hissine verilen addır. Bu kişiler, toplum tarafından alay konusu olma, eleştirilme ve yargılanma endişesi duymaktadır. Bu nedenle topluluğa karışarak yemek yemek ve konuşmak gibi eylemler dahi zorlayıcı bir hal almaktadır.
  • Spesifik Kaygı Bozukluğu: Kişilerin belirli unsurlar karşısında kaygı duyması anlamına gelmektedir. Bu durum karşısında kişiler, anksiyete uyandıran duygulardan kaçınma eğilimi göstermektedir. Böylece günlük yaşam aktiviteleri kısıtlanabilmektedir.
  • Ayrılık Kaygısı Bozukluğu: Çocukluk döneminden itibaren kendini göstermeye başlayan bir psikolojik sorundur. Kişiler, kendilerine yakın duydukları kişilerden ayrılma ve onları kaybetme korkusunu güçlü bir şekilde hissetmektedir. Bu durum sonucunda ise anksiyete atakları ortaya çıkabilmektedir.
  • Tıbbi Kaynaklı Anksiyete Bozukluğu: Kişilerin ya da yakınlarının ciddi sağlık sorunları yaşamaları sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Kişiler, hastalıklardan çekindikleri için yoğun bir panik hissi yaşayabilmektedir.

Anksiyete bozuklukları, kişilerin panik atak geçirmesine neden olabilmektedir. Bu durum sonucunda ise nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, titreme ve ölmekten korkma gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Atakların tekrarlamasından korkmak, kişilerin daha sık atak geçirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle profesyonel danışmanlık hizmetlerinin alınması gerekmektedir.

Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık ailesi, her türlü anksiyete bozukluğu karşısında ve uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Teşhis sürecinden tedavi sürecinin sonuna kadar alanında uzman danışmanlar, kişilere özel teknikler ile destek sunmaktadır. Bu sayede kişilerin panik atak krizlerini ve kaygılarını kontrol altına almak mümkün olmaktadır.