EMDR terapisi son yıllarda psikolojik sorunların düzeltilmesi ve aşılması için tercih edilen en etkili ve bilimsel dayanağı olan yöntemdir. Oldukça güçlü bir psikoterapi yöntemi olması sebebiyle, ciddi psikolojik sorunlar üzerinde uygulanmaktadır. 1987 yılında Dr. Francine Shapiro tarafından tesadüfen keşfedilen bu yöntem, günümüzde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR terapisi nedir ve nasıl uygulanır merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak ifade edilen bu yöntem, bazı göz hareketlerinin olumsuz düşüncelerin şiddetini azalttığı yönünde bir çalışmadır. Belirli hareketlerin tekrarlanması ile beyindeki bazı travmaların ve olumsuz duyguların yeniden işlenmesi sağlanır. Bu alanda yapılan çalışmalarda göz hareketleri ile bazı olumsuz ve rahatsız edici düşüncelerin etkilerinin azaltıldığı tespit edilmiştir.

emdr-terapisi-nedir

Beyin yeni deneyimlerle beraber eski bilgilerini yeniden işler ve öğrenme süreci yaşanır. Ancak bazı durumlarda her bilgi işlenmez ve beyinde izole biçimde kalır. Pek çok korkunun ve yanlış davranış şekillerinin altında da bu izole kalan bilgiler yer alır. Yapılan EMDR terapisi ile birlikte izole kalan ve işlenmeyen bilgiler yeniden işlenir.

EMDR Terapisinin Faydaları Nelerdir?

EMDR tedavisi çok yüksek etkili ve olumlu sonuçları olan bir terapi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi başarılı bir şekilde uygulandığında çok daha etkili sonuçlar elde edilir. Terapi yönteminin en önemli etkileri ve faydaları şöyledir;

  • Travma, depresyon, panik bozukluk, fobiler, yas süreci, bağımlılıklar, cinsel ve fiziksel taciz travmaları gibi önemli psikolojik sorunların üstesinden gelmenizi sağlar.
  • Travma sonrası stres bozukluklarının ortadan kaldırılması ve azaltılması noktasında etkilidir.
  • Hiçbir yan etkisi olmayan bir terapi yöntemidir.
  • Bu terapi yöntemi kısa sürede sonuç veren ve sorunları kaynağında çözme noktasında etkili olan bir yöntemdir.
  • Aynı anda bir veya da daha fazla korkunun aşılmasını sağlar.
  • EMDR ile birlikte olaylara farklı bir perspektiften bakmayı öğrenirsiniz.
  • Geçmiş duygularla barışmanızı ve onlarla baş edilmesini sağlar.
  • İlişkilerinizin değiştirilmesi ve geliştirilmesi üzerinde çalışır.
  • Geçmişi geride bırakmanız noktasında etkili olur.

EMDR Terapistleri Nasıl Çalışır?

EMDR terapistleri bu terapi yöntemini uygulamaları gerektiğinde, çeşitli araçlar ve yöntemler kullanır. Öncelikle hastanın baş etmek istediği duygu belirlenir. Terapist, danışanı yapılacak olan çalışma ile ilgili bilgilendirir. Daha sonrasında duyarsızlaştırma işlemine geçilir. Bu işlemle birlikte kişilerin zihninde olumsuzluklara neden olan duygu ve düşüncelerin duyarsızlaştırılması sağlanır. Daha sonrasında yeni duygular yerleştirilir ve duygular yeniden işlenir. Sonuç olarak danışanın zihnindeki olumsuz durumlar ve travmalar yeniden işlenir ve artık gelecek yaşamını etkilemez.

Ankara EMDR Terapisi

Ankara EMDR terapisi ve diğer terapi yöntemleri için kliniğimizde destek vermekteyiz. Alanında uzman EMDR terapistlerimizle birlikte, başarılı bire terapi süreci gerçekleştirmekteyiz. Psikolojik sorunların, travmaların ve korkuların aşılması noktasında son derece etkili olan EMDR tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.