Kişilerin incindikleri ya da bastırıldıklarını hissettikleri durumlar karşısında duydukları kızgınlık hissine öfke adı verilmektedir. Her insanda bulunan öfke duygusu, kontrollü olduğu sürece oldukça normaldir. Ancak kontrolün kaybedilmesi ve şiddetle sonuçlanması gibi durumlar, öfke kontrol sorunlarının belirtisidir. Davranış bozukluğu kategorisi altında değerlendirilen öfke kontrolünün sağlanması, günlük yaşamın sürdürülebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Öfke kontrolü sağlayamayan kişiler; insan ilişkileri kurmak, kariyer planlamalarını sürdürmek, mevcut ilişkilerini muhafaza edebilmek, istikrar gösterebilmek, duygusal ilişkiler kurabilmek, sağlıklı bir cinsel hayat yaşayabilmek ve düzenli bir hayat kurmak gibi eylemler karşısında başarısızlığa uğrayabilmektedir. Çünkü öfke patlaması sırasında düşünmeden hareket edilmesi ve dürtü kontrolünün sağlanamaması, öfke kontrolü probleminin en karakteristik özelliğidir.

ofke-kontrolu-nedir

Öfke Kontrolü Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Kişilerin öfke kontrol sorunu yaşamaları, özellikle son dönemlerde sık karşılaşılan psikolojik durumlar arasında yer almaktadır. Bu durumun en yaygın belirtileri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişilerin bir anda saldırgan bir tutum sergilemeye başlamaları,
 • Küçük olaylar karşısında eşyalara, kişilere ya da kişinin doğrudan kendisine zarar vermesi,
 • Gün içerisinde sık sık tansiyonun yükselmesi, kalp atışı hızının artması, ani terleme, titreme ve kas seğirmesi gibi sorunların görülmesi,
 • Kişilerin emek verdikleri olaylar karşısında dahi düşünmeden hareket etmeleri ve tüm emeklerini hiçe saymaları,
 • Kaygı bozukluklarının ve yoğun stresin görülmesi,
 • Aşırı zayıflık ya obezite gibi kilo problemlerinin görülmesi,
 • Dişleri sıkmaktan kaynaklanan çene kemiği ağrılarının oluşması,
 • Sözcük seçiminin doğru şekilde yapılamaması,
 • Dürtü kontrolünün sağlanamaması,
 • Kavgaya meyilli bir ruh halinin sergilenmesi,
 • Omuzların öne çıktığı ya da göğsün şişirildiği öfkeli bir beden pozisyonunun oturmuş olması,
 • Tahammül seviyesinin hayli düşük olmasıdır.

Öfke kontrol sorunu olan kişiler, sinir anında sonuçlarını düşünmeden hareket edebilmektedir. Aynı zamanda sözlü ya da fiziksel saldırı eylemleri göstermeye de meyillidirler. Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık ailesi ile kişilere, öfke kontrolü sağlama ve günlük yaşam kalitelerini artırma şansı sunulmaktadır.

Öfke Kontrolü Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Öfke kontrolü bozukluğu olan kişiler, günlük yaşamlarını ve insan ilişkilerini sağlıklı şekilde sürdürebilmek adına mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Bu sayede kişiler için en uygun olan tedavi seçeneği belirlemek mümkün hale gelmektedir. Öfke kontrolü bozukluğu tedavisi için uygulanan 2 temel yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler kısaca şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • İlaç Tedavisi: Kişilerin öfkelerini dizginlemeleri için hafif dozlu sakinleştiricilerden yardım alınmaktadır. Daha hafif bir şiddette seyreden vakalarda ise, serotonin takviyesi yapan ilaç grupları ve etken maddelerden yardım alınmaktadır. Bu sayede kişiler, kendilerini daha yeterli ve mutlu hissetmeye başlamaktadır. Bu durum ise doğrudan öfke şiddetini ve sıklığını azaltmaktadır.
 • Psikoterapi Tekniklerinin Kullanılması: İlaç tedavisi, öfke kontrolü için tek başına yeterli gelmemektedir. Kişilerin hayatlarında kalıcı bir çözüm sağlanması için mutlaka psikoterapi teknikleri de uygulanmalıdır. Bu sayede kişiler, ilaç tedavisi bittikten sonrasında da günlük yaşam kalitesini muhafaza etmektedir.

Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık, öfke kontrolü tedavisi boyunca tüm danışanlarını desteklemektedir.