OKB tabirinin açılımı, obsesif kompulsif bozukluk anlamına gelmektedir. Bu durum, kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyecek boyutlarda takıntılı ve tekrar eden düşüncelere sahip olmaları durumu ile seyretmektedir. Aynı zamanda tekrarlayan dürtülerin görülmesine de yol açmaktadır. Obsesyon adı verilen bu sorun, kişilerin aynı düşünce ve eylemleri tekrar tekrar sergilemelerine neden olmaktadır.

Obsesif kompulsif bozukluk, kişilerin sahip oldukları dürtü ve düşüncelerin kontrol edilememesine yol açmaktadır. Kişiler, bu eylem ve düşüncelerin mantıksız olduğunun bilincinde olsalar da kendilerini durdurma konusunda güçlük yaşamaktadır. Bunun sonucunda ise anksiyete krizleri ve panik atak gibi istenmeyen semptomlar ortaya çıkmaktadır. Böylece kişiler, kaygı duygularını bastırmak için yineleyici eylemlerde bulunmayı sürdürmektedir.

OKB-nedir

Obsesif kompulsif bozukluk, günümüzde yaygın şekilde görülen bir psikolojik sorun haline gelmiştir. Çocukluktan, yaşlılığa kadar tüm yaş gruplarında görülebilen bu sorun, özellikle ergenlik döneminde kendini belli etmektedir. Yapılan araştırmalar, erkeklerin daha erken yaşlarda; kadınların ise daha ileri yaşlarda belirti gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri, kişiden kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak en sık karşılaşılan belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişilerin kirlenmekten korkmaları ve temizlik takıntısının görülmesi,
 • Kendisi ya da yakınlarının zarar göreceğine dair sebepsiz bir kaygının duyulması,
 • Simetri ve düzen takıntısının olması,
 • Diğer kişilerin temas ettiği objelere dokunulamaması,
 • Mikrop bulaşmasından korkulduğu için sürekli olarak el yıkanması, duş alınması ve fiziksel temastan kaçınılması,
 • Belirli bir kalıp dahilinde sayı sayılması,
 • Bir sözcük ya da cümlenin iç sesle tekrarlanması,
 • Kapı kilidi ve elektrik prizlerinin tekrar tekrar kontrol edilmesi,
 • Kişinin kontrolcülük konusunda taviz vermeye yanaşmamasıdır.

Obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinin bir ya da birkaç tanesi kişilerde görülüyor ise vakit kaybetmeden uzman görüşü alınması gerekmektedir. Çünkü OKB sorunu için uygulanan herhangi bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Bu nedenle davranış biçiminin alanında uzman bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi gerekecektir. Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık ailesi, uzman kadrosu ile OKB tanı ve tedavisinde de hizmet sunmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için uygulanacak olan yöntem; kişinin şikayetlerine, semptomların şiddetine, günlük yaşamın ne derecede kısıtlandığına, genel sağlık durumuna ve OKB sorununu tetikleyen faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için 2 farklı teknik kullanılmaktadır. Bu teknikler ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlaç Tedavisi: Obsesif kompulsif bozukluk semptomlarını gideren ve doğrudan tedavi imkanı sunan herhangi bir ilaç ya da etken madde bulunmamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar, serotonin takviyesi yapan ilaç gruplarının kişiler üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda şikayetlerin kontrol altına alınması ve kişilerin günlük yaşamlarını daha kolay şekilde idame ettirmeleri açısından da etkili olmaktadır.
 • Davranış Terapisi: Terapi sırasında kişilerin korkuları ile kontrollü bir şekilde yüzleşmeleri sağlanmaktadır. Bu sayede kişilerin kaygı seviyesi düşürülmektedir.

Davranış terapisinin uygulanması ve etkili sonuçlar doğurması için ilk önce hastanın kendisini hazır hissetmesi gerekmektedir. Terapi Destek Psikolojik Danışmanlık ailesi, tüm süreç boyunca danışanlarını desteklemektedir.