Ergen ve yetişkin terapisi farklı yaş gruplarındaki insanların, yaşamış oldukları psikolojik sorunlardan kurtulması için yapılan çalışmaları kapsar. Ergenlerde ve yetişkinlerde, terapi süreci biraz daha farklı ilerler. Bu yüzden de aslında her ikisinin farklı şekilde ele alınması gerekir. Ergen veya da yetişkin terapisi fark etmeksizin son derece yararlı ve kişilerin hem ruh hem beden sağlığı üzerinde etkilidir.

Ergen Terapisi Nedir?

Ergen terapisi genel olarak 12 ila 18 yaş aralığında olan bireylerle gerçekleştirilen terapilerdir. Bu yaş aralığında olan kişilerde büyümenin sancılı süreci, hayatı anlamaya çalışma ve daha birçok sorun meydana gelebilir. Bu sorunlarla baş etme noktasında da profesyonel desteğe başvurulur. Gerçekleştirilen ergen terapisi ile birlikte bireylerin yaşadıkları zorluklar ve sorunlarla baş etme süreçleri olumlu yönde geliştirilmeye çalışılır.

 

ergen-yetiskin-terapisi-nedir

Ergen terapilerinde, bireylerin geçmişten gelen travmaları ve sıkıntılarının çözüme ulaştırılması gibi konularda çalışma sağlanır. Ergenlik döneminde kişilerin değişime daha olumlu ayak uydurması ve karşısına çıkacak olan sorunlarla daha kolay baş edebilmesi gibi bir süreç yaşanır.

Yetişkin Terapisi Nedir?

Yetişkin terapisi ruhsal ve zihinsel olarak daha sağlıklı olmak isteyen bireylere sağlanan desteği ifade eder. Günlük yaşamda bizleri zihinsel olarak zorlayan ve kötü hissetmemize neden olan pek çok duyguyla karşı karşıya kalabiliriz. Yetişkin terapilerle amaç, kişilerin ruhsal ve bedensel olarak kendini iyi hissetmesi ve sorunlarının farkına varması ve bunlar için çözüm bulmasının sağlanmasıdır. Yetişkin terapisi ile birlikte kişilerin sadece kendini iyi hissetmesi değil aynı zamanda pek çok psikolojik sorunun üstesinden gelmesi de mümkün olmaktadır. Yetişkin terapisine pek çok durumda başvurulabilir ve gerekli destek alınabilir.

Psikoterapistler gerçekleştirdikleri terapilerle birlikte danışanlarının duygu ve düşüncelerinin ortaya çıkmasını, kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar. Böylece sorunlarla baş etme noktasında önemli yol kat edilebilir.

Neden Terapi Desteği Alınması Gerekir?

Terapi desteği hem yetişkinlerde hem de ergen bireylerde pek çok durumda tercih edilir. Hem yetişkinler hem de ergenler için terapi desteği almanın nedenleri şöyledir;

  • Ruhsal çöküntüler ve depresif bozukluklar
  • Kaygı ve anksiyete bozuklukları
  • Sosyal ve özgül fobiler
  • Ruhsal ve fiziksel travmalar
  • Kayı ve yas süreci
  • Stres yönetimi konusunda yaşanan sorunlar ve başa çıkmakta zorlanma durumları
  • Madde bağımlılığı
  • Yeme bozuklukları
  • Aile içi şiddet ve diğer sorunlar

Kendinizi mutsuz, yetersiz ve huzursuz hissediyorsanız, sadece sizi anlayabilecek profesyonel biriyle görüşmek istiyorsanız da destek alabilirsiniz. Psikolog desteğine başvurmanız için illa çok ciddi sorunlar yaşamanız gerekmez.

Ankara Ergen ve Yetişkin Terapisi

Ankara ergen ve yetişkin terapisi ve destek almak istediğiniz her konuda kliniğimize başvurabilirsiniz. Alanında uzman psikologlarımız ve klinik psikologlarımızla birlikte bilimsel dayanağı olan terapi yöntemleri uygulanır. Hem ergenlerde hem de yetişkinlerde, oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Destek ve bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.