Blog

online-terapi-nasil-yapilir

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi, danışman ile danışan arasında kurulan terapötik ilişki ile yaşanan psikolojik sorunun video konferans sistemi aracılığı çözülmesi işlemidir. Yüz yüze psikolojik destek ile aynı şartları ve etik yönergeleri kapsamaktadır. Online terapi ülkemizde özellikle pandemi süreci ile hayatımıza girmiş olup, pandemi sürecinin bizlere kattığı en önemli artılardan bir tanesidir.

Online Terapi Aşamaları

Online terapi sürecinin belli başlı aşamaları bulunmakta ve bu aşamaları takip ederken özellikle de terapi almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

1-)Online Terapi İçin En Uygun Terapisti Belirleme

İnternet ortamında binlerce online psikolog bulunmaktadır, bu avantajlı da gözükse aslında zor bir aşamayı temsil etmektedir. Terapistin çalışma alanları, uzmanlığı ve mesleki tecrübesi online terapist seçerken sizlerin dikkat etmesi gereken nitelikler arasında yer alır.

2-)Terapistten Randevu Almak

Seçtiğiniz online psikologdan sizlere en uygun zamanda randevu almalı ve terapiye olan iyileşme inancınızı yükseltmeniz gerekmektedir. İnancınız ne kadar yüksek olursa terapi süreci sizin için bir o kadar iyi geçecektir.

3-)İlk Seans ve Öykü Dinleme

İlk seans genel olarak anemnez süreci ile geçmektedir, terapistiniz sizi daha iyi tanımak ve sorunların ana kaynağına ulaşmak adına ilk seansı sürdürür. Sizi heyecanlandıracak bir seans olmayabilir ancak terapi hedeflerine ulaşmak için bu aşamayı tamamlamanız gerekecektir. Genel olarak ruh sağlığı uzmanları danışanı tanımak(anemnez) için 1 ile 3 seansa ihtiyaç duyabilir. Bazı psikoloji kuramları(Psikodinamik) bu sürecin 4 ile 5 hafta arasında olması gerektiğini ifade eder yani süreç tamamen uzmanların çalıştığı alanlara göre değişmektedir.

4-)Asıl Terapi Süreci

Asıl tedavi süreci ise danışanın getirmiş olduğu öyküye göre devam eder, psikolojik sorunlar ve travmalar ne kadar fazla ise süreç uzayabilir. Terapistin uygulayacağı teknikler ve ödevlerle süreç devam eder. Psikolojik olarak rahatlayabileceğiniz, sorunların nedenini öğrenebileceğiniz ve kendi adınıza farkındalık kazanabileceğiniz aşama olarak karşımıza çıkar.

Online terapi genel olarak yüz yüze terapi kadar etki vermese de zaman ve mekan kavramı olmadığından birçok avantajlara sahiptir. İstediğiniz uzman farklı bir şehirde olsa bile online terapi sayesinde psikolojik destek almanız mümkündür.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin Ara